Tag Archives: stopy

Podolog – specjalista od stóp

podologia

Wrastające paznokcie, nagniotki czy odciski to problem który dotknął lub dotyka każdego z nas. Nie każdy jedna wie jak skutecznie (i bezboleśnie) się go pozbyć.  Wielu lekarzy, nie bacząc na dobro pacjenta, w przypadku wrastających paznokci, zaleca najbardziej radykalny sposób jakim jest zerwanie paznokcia. Często kończy się to tym, że paznokieć odrasta zdeformowany lub uszkodzony. My przybliżymy Wam dzisiaj pracę podologa – specjalisty od stóp. To osoba do której powinniście się udać w pierwszej kolejności z każdym problemem stóp.
Zadaniem podologa jest to, aby w jak najmniej inwazyjny sposób zaradzić występującemu problemowi stóp. Bez względu na to czy są to nagniotki, odciski czy wrastające paznokcie podolog oceni problem i dobierze odpowiednią kurację.

wrastajacy paznokiec

W przypadku wrastających paznokci nie zawsze jedynym rozwiązaniem jest klamra. Często wystarcza zastosowanie rurek korekcyjnych lub tamponady. Jeśli natomiast konieczne jest zastosowanie klamry, podolog odpowiednio dobierze jej rodzaj oraz rozmiar. W zależności od tego jak duży jest problem, możemy zastosować klamrę plastikową (nakleja się ją na paznokieć), klamrę metalowo – plastikową (również naklejaną) lub klamrę drutową (zahacza się ją o brzegi paznokcia jednocześnie unosząc go delikatnie w górę, tak aby nie wbijał się on w wał paznokciowy).
Najważniejsze jest to aby reagować w momencie gdy zauważymy problem. W internecie można znaleźć wiele porad jak, domowymi sposobami, można zaradzić występującym problemom stóp. Pamiętajmy jednak o tym, że czasami są one dalekie od prawdy i prędzej możemy sobie zaszkodzić niż pomóc. Bardzo często pierwsza konsultacja u podologa jest bezpłatna, dlatego też, nie obawiajmy się, tylko od razu udajmy do profesjonalisty. Coraz więcej salonów kosmetycznych ma w swej ofercie usługi z zakresu podologii dlatego też, znalezienie pomocy w najbliższej okolicy nie będzie problemem.

Wiosenne porządki – stopy

wiosenne porządki stopy

 

Twoje dłonie są gładkie i nawilżone. Nadszedł czas, abyś podobną pielęgnację zapewniła stopom. A to konieczność, jeśli chcesz cieszyć się spacerami w sandałach i klapkach w sezonie letnim. Oto kilka porad, dzięki którym poradzisz sobie z odciskami, przykostkami, wrastającymi paznokciami, nadmierną potliwością, popękanymi piętami i opuchniętymi kostkami.

Stosuj odświeżające kąpiele

Codziennie wieczorem mocz stopy w wodzie z solą kąpielową lub miętą, a następnie dokładnie je wytrzyj. Dzięki temu unikniesz popularnych chorób grzybiczych. Jeśli jednak zauważysz niepokojące zmiany (najpierw pojawią się między palcami), udaj się do dermatologa.

Pozbądź się odcisków

Odciski i zrogowacenia naskórka powstają najczęściej w skutek noszenia niewygodnych lub ciasnych butów. Aby się ich pozbyć, systematycznie mocz nogi w płynie zmiękczającym. Jeżeli jednak odcisk jest głęboki i bolesny najlepiej udaj się po pomoc do pedikiurzystki.

wiosenne porządki - stopy

Aby pozbyć się odcisków systematycznie mocz nogi  w płynie zmiękczającym.

Nadaj odpowiedni kształt paznokciom

Jeśli chcesz uniknąć wrastania paznokci, nie obcinaj ich „na okrągło”. Paznokcie u stóp – po wymoczeniu – spiłuj na prosto papierowym lub szklanym pilniczkiem, nadając im kształt łopatki.

Walcz z haluksami

Przykostki, koślawe paluchy lub bardziej fachowo haluksy mogą się pojawić już w bardzo młodym wieku. Ich powstawaniu sprzyjają wysokie obcasy i buty z wąskimi czubkami. Jeżeli więc zauważysz u siebie pierwsze zmiany, lub po prostu odczuwasz ból w miejscu, gdzie haluksy się tworzą, jak najszybciej zacznij działać. Codziennie masuj kostkę i naciągaj palec, a przede wszystkim zmień buty na szersze – w takich z pewnością będzie Ci wygodniej wybrać się na długi wiosenny spacer albo zakupy.

Zadbaj o pięty

Jeżeli Twoje pięty często pękają, mocz stopy w wodzie zagotowanej z garścią siemienia lnianego i obierkami z 3 dużych ziemniaków, a następnie usuń stwardniały naskórek pumeksem i posmaruj nogi maścią linomag lub kremem z gliceryną. Zabieg ten wykonuj przynajmniej raz w tygodniu.

Pozwól stopom odpocząć

Aby uniknąć spuchniętych stóp najlepiej unieś nogi do góry, kiedy oglądasz telewizję lub czytasz książkę. Pamiętaj też, aby w nocy podłożyć poduszkę pod nogi zamiast pod głowę.