Tag Archives: peeling

Nawilżanie skóry – dlaczego jest tak ważne?

Marzysz o gładkiej, sprężystej, pełnej blasku skórze? Zadbana skóra jest naszą wizytówką i jednym z podstawowych atrybutów, który świadczy o naszej atrakcyjności. Na jej wygląd ma wpływ wiele czynników, między innymi odpowiednia pielęgnacja i nawilżanie. Systematycznie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne gwarantują zdrowy wygląd i spowolnią procesy starzenia się skóry. Nasza cera przede wszystkim potrzebuje wody aby być piękna. A zatem, przekonajmy się dlaczego nawilżenie skóry jest tak ważne.

Nawilżanie skóry – dlaczego jest tak ważne?

Każdy doskonale wie, że nawilżanie skóry jest podstawowym elementem codziennej pielęgnacji. Nasze ciało składa się w 60-70% właśnie z wody. Dzięki niej skóra jest elastyczna, pomaga w walce z przesuszeniem i odnową naskórka, dodatkowo wolniej się starzeje. Dlatego tak bardzo powinniśmy starać się podarować jej wszystko co najlepsze. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek skóry, dzięki niej włókna elastynowe i kolagenowe są odpowiednio zbudowane i dłużej ,,żyją’’. Woda jest również budulcem płaszcza hydrolipidowego, czyli naturalnej bariery ochronnej skóry. Nawilżać powinno się każdy rodzaj skóry i każdą jej część, bez wyjątku. Skóra, która nie otrzymuje odpowiedniego nawodnienia, staje się przesuszona, przez co:

 – proces jej regeneracji przebiega wolniej,

 – staje się widocznie słabsza,

 – jest bardziej podatna na podrażnienia,

 – traci jędrność i sprężystość,

 – ma tendencje do łuszczenia się

 – traci promienny wygląd i ,,szarzeje’’

 – często jest zaczerwieniona

 – dochodzi do pogłębienia się zmarszczek

 

Co wpływa na nawilżenie skóry?

Na kondycje i nawilżenie naszej skóry wpływa wiele czynników. Tryb życia jest chyba jednym z najważniejszych, m.in.: codzienna pielęgnacja, stres, palenie papierosów, warunki pogodowe, czynniki hormonalne i odżywanie. Można by powiedzieć że nasza skóra jest taka jak my – im lepsi dla niej będziemy tym ona będzie lepsza. Aby skutecznie i długotrwale nawilżyć skórę, należy zacząć od odpowiedniego nawodnienia organizmu. Kilka dodatkowych nawyków też pomoże Ci w osiągnięciu zadowalających efektów. Zdrowy styl życia to pierwszy krok w drodze ku pięknej, nawilżonej i promiennej cerze: jedz dużo warzyw i owoców, unikaj kawy i mocnej herbaty i jedz zdrowe, zbilansowane posiłki.  Pij codziennie dużo wody mineralnej (ok. 2 l dziennie). Odpowiednia dawka płynów jest bardzo ważna, jednak równie istotne jest dbanie o skórę od zewnątrz. Prawidłowa pielęgnacja może zapobiec utracie wody. Na powierzchni naskórka znajduje się płaszcz lipidowy, zbudowany z tłuszczów i poszczególnych składników błon komórkowych. Szczelny i nieuszkodzony uniemożliwia odparowanie wody z wnętrza skóry i stanowi dla niej warstwę ochronną. Przerwany – będzie sprzyjał jej ciągłemu wysuszaniu. W całym procesie pielęgnacyjnym należy pamiętać o codziennej higienie skóry. Należy stosować produkty, które oczyszczą skórę, nie podrażniając naskórka. Można używać peelingów dla pobudzania regeneracji skóry, pod warunkiem że dostosowuje się je do poziomu wrażliwości skóry. Podstawą nawilżenia jest codzienne stosowanie kremów/balsamów głęboko nawilżających.

Jakie preparaty nawilżające wybierać?

Na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Powinniśmy wybierać kosmetyki które będą idealne dla naszej skóry i oczywiście będą posiadać ważne dla nas cechy, które każdy z nas wybiera indywidualnie – konsystencja, zapach, szybkość wchłaniania, a także jakość składu.

Nawilżanie skóry jest podstawą dbania o jej zdrowie, gwarantuje zachowanie naszej skóry w dobrej kondycji, pozwalając jej na spełnianie wszystkich funkcji ochronnych oraz dodatkowo funkcji estetycznych. Nadrzędną rolą kosmetyków nawilżających jest zapobieganie przeznaskórkowej utracie wody. Naturalne nawilżanie skóry twarzy polega przede wszystkim na wzmocnieniu warstwy hydrolipidowej skóry i wiązaniu cząsteczek wody w głębszych warstwach naskórka. Wybierając kosmetyki nawilżające zwróć uwagę, by w składzie preparatu znalazły się: mocznik, kwas hialuronowy, ceramidy, gliceryna. Wymienione składniki działają higroskopijnie – przyciągają wodę i zatrzymują ją w naskórku. Dodatkowo stymulują produkcję elastyny i kolagenu. Warto również zwracać uwagę na pozostałe składniki, które działają dobroczynnie:

  • kwas mlekowy – nawilża i koi przesuszoną skórę nóg,

  • koenzym Q10 – powstrzymuje utratę kwasu hialuronowego, nawilża i uelastycznia,

  • olejki: arganowy, migdałowy, masła shea – regenerują i odżywiają skórę,

  • aloes – działa łagodząco, regenerująco oraz przeciwzapalnie,

  • betaina – zmniejsza przeznaskórkową utratę wody i łagodzi podrażnienia skóry.

Pielęgnacja skóry twarzy i ciała

Nie wolno zapominać o skórze twarzy, która wymaga więcej uwagi i specjalnego traktowania, jest cieńsza i znacznie bardziej wrażliwa niż reszta ciała. Kosmetyki używane do jej pielęgnacji mają znacznie bogatszy skład. Warto zwracać na niego szczególną uwagę, ponieważ w dużej mierze to właśnie kosmetyki przyczyniają się do nawilżenia naszej cery.

Ciało potrzebuje nawilżania w stopniu nie mniejszym niż twarz. Nawilżanie skóry to, obok oczyszczania, jeden z najważniejszych elementów właściwej pielęgnacji. Dlatego też każda kobieta powinna mieć w łazience kosmetyki nawilżające do twarzy i ciała. Poprzez systematyczne stosowanie tych produktów można znacznie przedłużyć świeży i młody wygląd skóry.

Dlaczego warto peelingować skórę?

Miękka, zregenerowana i oczyszczona skóra, ujędrnienie, nawodnienie, odnowa oraz zwiększenie skuteczności działania innych kosmetyków pielęgnacyjnych – to tylko niektóre z efektów regularnego stosowania peelingów. Zaniedbując ten jakże ważny zabieg krzywdzisz swoją skórę, która tak bardzo potrzebuje Twojej opieki. Peeling to kluczowy element w pielęgnacji, choć nie należy wykonywać go codziennie to regularne złuszczanie naskórka pozytywnie wpływa na ogólną kondycję skóry, a także pomaga walczyć z niedoskonałościami.

Dlaczego warto peelingować skórę?

Skóra gromadzi martwy naskórek, który prowadzi do zatkania porów – naszym zadaniem jest ją systematycznie złuszczać aby była oczyszczona i gładka. Peeling wygładza skórę i poprawia jej elastyczność, dodatkowo ujędrnia i dodaje jej blasku. By w pełni cieszyć się z elektów, bardzo ważne jest aby wykonywać go regularnie i dobrać do swojej skóry odpowiedni rodzaj kosmetyku. . Delikatniejszych peelingów możemy używać codziennie lub co drugi dzień, zaś tymi średnimi należy wykonać zabieg maksymalnie 2 razy w tygodniu. Niezależnie od Peelingu jakiego używasz, zabieg złuszczania powinno wykonywać się co najmniej raz na dwa tygodnie. Peeling sprawi, że skóra będzie wyglądać na zdrowszą i gładszą a oczyszczona z resztek martwego naskórka będzie też lepiej reagować na preparaty pielęgnacyjne, np. kremy czy maseczki. Dzięki peelingowi przyspieszymy też proces regeneracji, unikniemy zaskórników, pobudzimy krążenie. Regularnie stosowany peeling może również pomóc w redukcji drobnych przebarwień skórnych i walce z cellulitem.

Jak prawidłowo wykonać peeling?

W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić skórę, kolejno spłukać dokładnie resztki kosmetyku i osuszyć ją. Następnie delikatnie zwilż skórę i nałóż peeling. A teraz – rozcieranie! Siła z jaką masujemy powinna być dostosowana do intensywności złuszczania, ale także do typu skóry. Masujemy ruchami kolistymi lub podłużnymi zawsze w kierunku serca. Po wykonaniu peelingu resztki preparatu spłukujemy letnią wodą, a następnie dokładnie osuszamy ciało. Po wykonanym zabiegu warto wmasować preparat intensywnie nawilżający. (balsam, krem, serum itp.)

Uwaga! Nie zaleca się wykonywania peelingu na mokrej skórze – peeling może spłynąć, dodatkowo osłabia efekt złuszczania. Jeśli natomiast zależy Ci na wzmocnieniu działania peelingu stosuj go na suchą skórę (ostrzegamy, że wybierając tą opcję jest większe prawdopodobieństwo podrażnień).

Kiedy szczególnie warto wykonać peeling?

Regularne złuszczanie naskórka jest bardzo ważną i bezdyskusyjną kwestią dla dobra naszej skóry. Jednak są sytuację w których szczególnie warto zastosować peeling, np. przed depilacją, dzięki niemu cebulki nie mają skłonności do wrastania, z którym zmaga się większość kobiet. Oprócz tego, że po depilacji włoski wrastają w skórę, często pojawiają się w tych miejscach krostki, które również nie poprawiają nam humoru. Peelingi stosowane regularnie, świetnie sobie z nimi radzą. Skóra odzyskuje gładkość i równy koloryt. Kolejną sytuacją w której szczególnie warto złuszczyć skórę jest zaplanowane opalanie lub nałożenie samoopalacza. Peeling sprawi że opalenizna będzie bardziej równomierna i pozostanie na dłużej.

Kiedy nie wolno wykonywać peelingu?

  • Przed wyjściem na słońce – słońce może zadziałać bardziej intensywnie na złuszczony naskórek ( może się to skończyć poparzeniem skóry!)
  • Aby móc użyć peelingu po depilacji odczekaj przynajmniej dobę , w innym wypadku skóra może zareagować podrażnieniem.
  • Na skórę podrażnioną, trądzik, skórę z rumieniem i wysypką – wmasowanie peelingu mechanicznego może prowadzić do rozsiania zmian i zaostrzenia stanu zapalnego, a użycie peelingu enzymatycznego wywołuje natomiast ból i pieczenie.

Rodzaje Peelingów

Sposobów klasyfikacji rodzajów peelingów jest wiele, niżej znajdziesz ich podział ze względu na sposób ich działania.

  • mechaniczne (ziarniste) – wykorzystuje się tutaj różne rodzaje drobinek, które „mechanicznie” usuną martwy naskórek
  • enzymatyczne – nie zawierają drobinek ścierających, natomiast wykorzystują działanie enzymów, których zadaniem jest zmiękczanie i rozpuszczanie martwego naskórka.
  • chemiczne – złuszczają martwy naskórek za pomocą odpowiednio dobranych substancji chemicznych. Dobór preparatów zależy od potrzeb pacjenta. Taki rodzaj peelingów wykonuje się w profesjonalnych salonach kosmetycznych

Peeling Twarzy

Skóra twarzy najczęściej cierpi na ,,wysyp’’ zaskórników, dlatego też stosowanie peelingu jest niezbędnym zabiegiem aby była ona oczyszczona i promienna. W porównania do pozostałych części ciała posiada ona wyjątkowe właściwości regeneracyjne dzięki dużej ilości gruczołów łojowych. Dobry peeling do twarzy to taki, który będzie w stanie skutecznie złuszczyć nasz martwy naskórek. Rodzaj produktu należy dostosować do typu cery i jej indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów peelingów. Najpopularniejsze są peelingi: mechaniczne, enzymatyczne i peelingi typu peel-off. Peeling do twarzy sprawi, że Twoja skóra będzie miękka, i świeża a jej koloryt ulegnie wyrównaniu. Zabieg wygładza i ujędrnia skórę, przyspiesza jej regenerację a dodatkowo wspomaga proces odnowy komórkowej. Co więcej przygotowuje skórę do dalszej pielęgnacji.