Metody depilacji i ich skuteczność.

Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Niektórzy golą się codziennie używając golarki, inni korzystają z zabiegów raz w miesiącu np. depilacja woskiem a jeszcze inni korzystają z zaawansowanych metod długotrwałego usunięcia owłosienia np. depilacja laserowa. Istnieje wiele różnych sposobów depilacji. Ich wybór zależy od indywidualnych upodobań, czasu i pieniędzy. Bez względu na to, jaki rodzaj depilacji wybierzesz, musi być ona dostosowana do rodzaju skóry. Sprawdź, który z rodzajów depilacji będzie najlepszy dla Ciebie.

Jaką metodę depilacji wybrać?

Tradycyjne metody depilacji czyli maszynka do golenia, depilator, kremy do depilacji i paski woskowe to najpopularniejsze metody usuwania owłosienia w zaciszu domowym. Metody te niestety dają krótkotrwałe efekty, często powodując zapalenie mieszka włosowego i nieumyślne zacięcia, które niestety sprawiają ból i wyglądają nieestetycznie. Do tradycyjnych metod depilacji zaliczymy również depilację woskiem na ciepło, która poza tym, że pozostawia skórę dłużej gładką, to jej wykonanie jest bardziej skomplikowane, bolesne i najczęściej wymaga wizyty w salonie kosmetycznym. Krótkotrwałość efektów tradycyjnych metod depilacji i jej uciążliwość powodują, że kobiety jak i również coraz częściej mężczyźni poszukują lepszych metod pozbycia się zbędnego owłosienia z ciała niż maszynka do golenia. Wśród nowoczesnych metod depilacji możemy wyróżnić depilację laserową oraz elektrolizę.

Metody depilacji w zaciszu domowym.

Do najczęściej stosowanych metod usuwania owłosienia w domu zalicza się golenie maszynką, używanie kremów do depilacji, usuwanie owłosienia przy pomocy pasków woskowych lub depilatora. Pierwsza i druga metoda daje efekt zupełnie gładkiej skóry, ale tylko przez 1-3 dni. Po tym czasie zabieg trzeba powtórzyć, dlatego jest dość kłopotliwy, dodatkowo kremy do depilacji działają szybko i bardzo delikatnie. Jednak najbardziej skuteczne są przy cienkim i delikatnym owłosieniu. Depilator pozwala uzyskać dłuższy efekt, w zależności od umiejętności i modelu urządzenia możemy cieszyć się gładką skórą przez około 2 tygodnie. Niestety jest to metoda bardzo bolesna i wymagająca czasu. U niektórych osób depilator tak podrażnia skórę, że jeszcze przez parę dni po zabiegu odczuwają ból. Woskowanie w domu? Świetny pomysł, jednak problemem może być nie tylko świadome zadawanie sobie bólu, ale również samodzielne wydepilowanie pach lub tylnej części nóg.

Rodzaje depilacji w gabinecie kosmetycznym.

 • Woskowanie to metoda, której największą zaletą jest długotrwały efekt wygładzonej skóry. Uzyskujemy go nie tylko dzięki usuwaniu włosków wraz z cebulkami (dzięki czemu gładką skórą możemy cieszyć się aż 3 tygodnie), ale także dodatkowemu złuszczeniu. Zabieg polega na nałożeniu na skórę rozgrzanego wosku, który następnie usuwamy przy pomocy bawełnianych pasków. Podczas ich zrywania nie tylko pozbywamy się włosków, ale także martwego naskórka. Oczywiście depilacja woskiem nie tylko posiada zalety, ma też wady. Podobnie jak usuwanie włosków depilatorem – jest dosyć bolesna. Dodatkowo ten sposób depilacji może wywoływać nie tylko wrastanie włosków, ale także podrażnienia. Do niedawna z tego powodu depilacja woskiem nie była polecana osobom o wrażliwej skórze, nowością na rynku kosmetycznym jest depilacja Star Soft, czyli przyjazne dla skóry woskowanie PREMIUM. Nowa, innowacyjna metoda woskowania, która jest wyjątkowo delikatna dla skóry – charakteryzuje się specjalną techniką dla komfortu i miłych odczuć podczas zabiegu (wosk nie przykleja się do skóry), zawiera składniki aktywne, które znacznie przyspieszają regenerację skóry po woskowaniu, przez co pozostaje miękka, nawilżona i pozbawiona zaczerwienień!
  Zalety depilacji Star Soft:

  • Regeneracja, naprawa oraz nawilżenie.
  • Zmniejszone uczucie dyskomfortu.
  • Zmniejszone prawdopodobieństwo reakcji skórnej.
  • Zapewnienie natychmiastowego efektu restrukturyzacji.
  • Usunięcie włosów u nasady (z cebulką).
  • Usunięcie nawet krótkich włosów bez uszkodzenia skóry.
  • Łagodzenie i wyciszenie skóry.

 • Pasta cukrowa to metoda usuwania zbędnego owłosienia, która cieszy się popularnością ze względu na naturalność, większy komfort zabiegu oraz łatwość w usuwaniu pasty ze skóry. Polecana jest szczególnie do usuwania owłosienia nad górną wargą, czyli tzw. „wąsika”.
 • Depilacja laserowa – dzięki niej możemy pozbyć się włosków raz na zawsze. Podczas zabiegu światło lasera niszczy macierz włosków, co uniemożliwia ich odrastanie i sprawia, że będziemy mogły zapomnieć o innych rodzajach depilacji. To bez wątpienia najwygodniejsza metoda pozbawienia się niechcianego owłosienia. Należy jednak pamiętać, że taki zabieg musi być powtórzony 3-7 razy, dzięki czemu przyniesie pełną skuteczność. Warto też odróżnić depilację laserową od depilacji IPL, czyli depilatorem do użytku domowego. IPL to urządzenie, które unieszkodliwia cebulki włosowe za pomocą silnego światła. Pozwala na pozbycie się owłosienia, jednak nie na trwałe i wymaga regularnego stosowania co kilka tygodni. Depilację laserową można przeprowadzić tylko w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym przy pomocy nowoczesnego sprzętu.
 • Elektroliza – depilacja ta wykorzystuje działanie prądu stałego, który przechodzi przez specjalną końcówkę z cienką igłą i który działa bezpośrednio na każdy mieszek włosowy z osobna. W efekcie, dochodzi do uszkodzenia komórek włosa odpowiedzialnych za jego wzrost. Elektroliza jest bardzo precyzyjną metodą depilacji, dlatego należy do czasochłonnych zabiegów. Z tego względu najlepiej sprawdza się przy zastosowaniu do małych powierzchni. Partie ciała, na których zaleca się depilację elektrolizą to: górna warga, broda, pachy, ramiona, linia bikini

Która metoda depilacji jest najskuteczniejsza?

Podsumowując, ze wszystkich metod depilacji wymienionych wyżej to depilowanie za pomocą lasera przynosi najlepsze, bo trwałe rezultaty. Co więcej, jest to metoda, której można użyć na całym ciele. W przeciwieństwie do maszynki lub kremu do depilacji nie powoduje zacięć i podrażnień, nie sprzyja także krostkom, wypryskom i pojawieniu się zmian zapalnych w mieszkach włosowych. Nie powoduje również wrastania włosków w skórę, co jest niezwykle częste w przypadku osób, które używają depilatorów i klasycznych maszynek do golenia. Zabiegi z użyciem lasera nie należą do tanich. Biorąc jednak pod uwagę czynnik ekonomiczny należy pamiętać o rozłożonych w czasie korzyściach finansowych depilacji laserowej jak i wygodzie którą zyskujemy. Dzięki niej niwelujemy wydatki na środki do domowej depilacji, które ponosilibyśmy przez kilkanaście lat. Ponadto decydując się na laserowe usunięcie niechcianego owłosienia zaoszczędzimy sporo czasu, który musielibyśmy poświęcić na regularne depilacje innymi metodami. Warto wspomnieć, że nadchodząca jesień to najlepszy moment na depilację laserową. Nasza skóra staje się zdecydowanie jaśniejsza niż wiosną, czy latem. Ponadto po zabiegu przez minimum miesiąc musimy bezdyskusyjnie chronić miejsce zabiegu przed promieniowaniem UV.


Podobne wpisy