Tag Archives: pielęgnacja

Nawilżanie skóry – dlaczego jest tak ważne?

Marzysz o gładkiej, sprężystej, pełnej blasku skórze? Zadbana skóra jest naszą wizytówką i jednym z podstawowych atrybutów, który świadczy o naszej atrakcyjności. Na jej wygląd ma wpływ wiele czynników, między innymi odpowiednia pielęgnacja i nawilżanie. Systematycznie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne gwarantują zdrowy wygląd i spowolnią procesy starzenia się skóry. Nasza cera przede wszystkim potrzebuje wody aby być piękna. A zatem, przekonajmy się dlaczego nawilżenie skóry jest tak ważne.

Nawilżanie skóry – dlaczego jest tak ważne?

Każdy doskonale wie, że nawilżanie skóry jest podstawowym elementem codziennej pielęgnacji. Nasze ciało składa się w 60-70% właśnie z wody. Dzięki niej skóra jest elastyczna, pomaga w walce z przesuszeniem i odnową naskórka, dodatkowo wolniej się starzeje. Dlatego tak bardzo powinniśmy starać się podarować jej wszystko co najlepsze. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek skóry, dzięki niej włókna elastynowe i kolagenowe są odpowiednio zbudowane i dłużej ,,żyją’’. Woda jest również budulcem płaszcza hydrolipidowego, czyli naturalnej bariery ochronnej skóry. Nawilżać powinno się każdy rodzaj skóry i każdą jej część, bez wyjątku. Skóra, która nie otrzymuje odpowiedniego nawodnienia, staje się przesuszona, przez co:

 – proces jej regeneracji przebiega wolniej,

 – staje się widocznie słabsza,

 – jest bardziej podatna na podrażnienia,

 – traci jędrność i sprężystość,

 – ma tendencje do łuszczenia się

 – traci promienny wygląd i ,,szarzeje’’

 – często jest zaczerwieniona

 – dochodzi do pogłębienia się zmarszczek

 

Co wpływa na nawilżenie skóry?

Na kondycje i nawilżenie naszej skóry wpływa wiele czynników. Tryb życia jest chyba jednym z najważniejszych, m.in.: codzienna pielęgnacja, stres, palenie papierosów, warunki pogodowe, czynniki hormonalne i odżywanie. Można by powiedzieć że nasza skóra jest taka jak my – im lepsi dla niej będziemy tym ona będzie lepsza. Aby skutecznie i długotrwale nawilżyć skórę, należy zacząć od odpowiedniego nawodnienia organizmu. Kilka dodatkowych nawyków też pomoże Ci w osiągnięciu zadowalających efektów. Zdrowy styl życia to pierwszy krok w drodze ku pięknej, nawilżonej i promiennej cerze: jedz dużo warzyw i owoców, unikaj kawy i mocnej herbaty i jedz zdrowe, zbilansowane posiłki.  Pij codziennie dużo wody mineralnej (ok. 2 l dziennie). Odpowiednia dawka płynów jest bardzo ważna, jednak równie istotne jest dbanie o skórę od zewnątrz. Prawidłowa pielęgnacja może zapobiec utracie wody. Na powierzchni naskórka znajduje się płaszcz lipidowy, zbudowany z tłuszczów i poszczególnych składników błon komórkowych. Szczelny i nieuszkodzony uniemożliwia odparowanie wody z wnętrza skóry i stanowi dla niej warstwę ochronną. Przerwany – będzie sprzyjał jej ciągłemu wysuszaniu. W całym procesie pielęgnacyjnym należy pamiętać o codziennej higienie skóry. Należy stosować produkty, które oczyszczą skórę, nie podrażniając naskórka. Można używać peelingów dla pobudzania regeneracji skóry, pod warunkiem że dostosowuje się je do poziomu wrażliwości skóry. Podstawą nawilżenia jest codzienne stosowanie kremów/balsamów głęboko nawilżających.

Jakie preparaty nawilżające wybierać?

Na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Powinniśmy wybierać kosmetyki które będą idealne dla naszej skóry i oczywiście będą posiadać ważne dla nas cechy, które każdy z nas wybiera indywidualnie – konsystencja, zapach, szybkość wchłaniania, a także jakość składu.

Nawilżanie skóry jest podstawą dbania o jej zdrowie, gwarantuje zachowanie naszej skóry w dobrej kondycji, pozwalając jej na spełnianie wszystkich funkcji ochronnych oraz dodatkowo funkcji estetycznych. Nadrzędną rolą kosmetyków nawilżających jest zapobieganie przeznaskórkowej utracie wody. Naturalne nawilżanie skóry twarzy polega przede wszystkim na wzmocnieniu warstwy hydrolipidowej skóry i wiązaniu cząsteczek wody w głębszych warstwach naskórka. Wybierając kosmetyki nawilżające zwróć uwagę, by w składzie preparatu znalazły się: mocznik, kwas hialuronowy, ceramidy, gliceryna. Wymienione składniki działają higroskopijnie – przyciągają wodę i zatrzymują ją w naskórku. Dodatkowo stymulują produkcję elastyny i kolagenu. Warto również zwracać uwagę na pozostałe składniki, które działają dobroczynnie:

  • kwas mlekowy – nawilża i koi przesuszoną skórę nóg,

  • koenzym Q10 – powstrzymuje utratę kwasu hialuronowego, nawilża i uelastycznia,

  • olejki: arganowy, migdałowy, masła shea – regenerują i odżywiają skórę,

  • aloes – działa łagodząco, regenerująco oraz przeciwzapalnie,

  • betaina – zmniejsza przeznaskórkową utratę wody i łagodzi podrażnienia skóry.

Pielęgnacja skóry twarzy i ciała

Nie wolno zapominać o skórze twarzy, która wymaga więcej uwagi i specjalnego traktowania, jest cieńsza i znacznie bardziej wrażliwa niż reszta ciała. Kosmetyki używane do jej pielęgnacji mają znacznie bogatszy skład. Warto zwracać na niego szczególną uwagę, ponieważ w dużej mierze to właśnie kosmetyki przyczyniają się do nawilżenia naszej cery.

Ciało potrzebuje nawilżania w stopniu nie mniejszym niż twarz. Nawilżanie skóry to, obok oczyszczania, jeden z najważniejszych elementów właściwej pielęgnacji. Dlatego też każda kobieta powinna mieć w łazience kosmetyki nawilżające do twarzy i ciała. Poprzez systematyczne stosowanie tych produktów można znacznie przedłużyć świeży i młody wygląd skóry.

Wiosenne porządki – twarz

blog_twarz

Masz idealnie zadbane ciało, dłonie oraz stopy, które wspaniale prezentują się w ciepłe wiosenne dni. Dzisiaj poświęć czas swojej twarzy.

Twoja cera nabrała szarawego odcienia, jest zmęczona i odwodniona z powodu zimowej aury. Z naszą pomocą w prosty sposób przywrócisz jej blask i rozkwitniesz na wiosnę.

Skóra po zimie potrzebuje od Ciebie więcej troski niż zazwyczaj. Zajmij się nią, a nawet sucha do tej pory cera odwdzięczy Ci się promieniejącym, wiosennym wyglądem.

Wygładź skórę

Pielęgnację twarzy zacznij od złuszczenia martwego naskórka. Jeśli Twoja cera jest odwodniona, wybierz peeling enzymatyczny lub przeznaczony dla cery wrażliwej i suchej. Peeling umożliwi skórze przyjmowanie serwowanych jej mikroelementów.

Zadbao odżywienie skóry

Zwróć się do swojej kosmetyczki o pomoc w doborze maseczki odpowiedniej do Twojego rodzaju cery. Jeśli wybierzesz pielęgnację w domu – sama musisz zdecydować, która maseczka będzie dla ciebie najlepsza: głęboko nawilżająca, oczyszczająca, liftingująca, kolagenowa, a może rozgrzewająca. Aby pozbyć się zimowych cieni i poprawić wygląd delikatnej skóry wokół oczu, zastosuj na nią okłady z plasterków świeżego ogórka. Po zdjęciu maseczki wklep w skórę krem. Szukaj takiego, który zawiera witaminy – sprawią, że cera będzie rzeczywiście odżywiona i zdrowa.


Pamiętaj o kilku zasadach:

  • • na wiosnę wybierz kremy, podkłady i inne kosmetyki o lżejszej konsystencji niż te stosowane w zimie;.
  • • ochronę przeciwko promieniowaniu UVA i UVB stosuj przez cały rok, a wiosną i latem zwróć na nią szczególną uwagę;
  • • dostarczaj sobie witamin i minerałów jedząc świeże warzywa i owoce;
  • • pij wodę – w ten sposób dostarczysz swojej odwodnionej cerze tak bardzo potrzebnej wody także od wewnątrz.

Wiosenne porządki – stopy

wiosenne porządki stopy

 

Twoje dłonie są gładkie i nawilżone. Nadszedł czas, abyś podobną pielęgnację zapewniła stopom. A to konieczność, jeśli chcesz cieszyć się spacerami w sandałach i klapkach w sezonie letnim. Oto kilka porad, dzięki którym poradzisz sobie z odciskami, przykostkami, wrastającymi paznokciami, nadmierną potliwością, popękanymi piętami i opuchniętymi kostkami.

Stosuj odświeżające kąpiele

Codziennie wieczorem mocz stopy w wodzie z solą kąpielową lub miętą, a następnie dokładnie je wytrzyj. Dzięki temu unikniesz popularnych chorób grzybiczych. Jeśli jednak zauważysz niepokojące zmiany (najpierw pojawią się między palcami), udaj się do dermatologa.

Pozbądź się odcisków

Odciski i zrogowacenia naskórka powstają najczęściej w skutek noszenia niewygodnych lub ciasnych butów. Aby się ich pozbyć, systematycznie mocz nogi w płynie zmiękczającym. Jeżeli jednak odcisk jest głęboki i bolesny najlepiej udaj się po pomoc do pedikiurzystki.

wiosenne porządki - stopy

Aby pozbyć się odcisków systematycznie mocz nogi  w płynie zmiękczającym.

Nadaj odpowiedni kształt paznokciom

Jeśli chcesz uniknąć wrastania paznokci, nie obcinaj ich „na okrągło”. Paznokcie u stóp – po wymoczeniu – spiłuj na prosto papierowym lub szklanym pilniczkiem, nadając im kształt łopatki.

Walcz z haluksami

Przykostki, koślawe paluchy lub bardziej fachowo haluksy mogą się pojawić już w bardzo młodym wieku. Ich powstawaniu sprzyjają wysokie obcasy i buty z wąskimi czubkami. Jeżeli więc zauważysz u siebie pierwsze zmiany, lub po prostu odczuwasz ból w miejscu, gdzie haluksy się tworzą, jak najszybciej zacznij działać. Codziennie masuj kostkę i naciągaj palec, a przede wszystkim zmień buty na szersze – w takich z pewnością będzie Ci wygodniej wybrać się na długi wiosenny spacer albo zakupy.

Zadbaj o pięty

Jeżeli Twoje pięty często pękają, mocz stopy w wodzie zagotowanej z garścią siemienia lnianego i obierkami z 3 dużych ziemniaków, a następnie usuń stwardniały naskórek pumeksem i posmaruj nogi maścią linomag lub kremem z gliceryną. Zabieg ten wykonuj przynajmniej raz w tygodniu.

Pozwól stopom odpocząć

Aby uniknąć spuchniętych stóp najlepiej unieś nogi do góry, kiedy oglądasz telewizję lub czytasz książkę. Pamiętaj też, aby w nocy podłożyć poduszkę pod nogi zamiast pod głowę.